JUPITER to przedstawiciel kolejnej generacji wielostanowiskowych systemów biofermentorów i bioreaktorów wyposażonych w autoklawowalne zbiorniki o różnej pojemności. Konstrukcja jest efektem doświadczeń firmy Solaris, uzyskanych w wyniku prac własnego centrum badawczo-rozwojowego oraz analizy opinii użytkowników systemów laboratoryjnych, pilotowych oraz instalacji produkcyjnych dostarczonych przez tę firmę.
Adaptacja procesu fermentacji, prowadzonego w warunkach laboratoryjnych, do wymagań procesu produkcyjnego, jest procesem żmudnym i złożonym. Problem zwiększenia skali hodowli wynika, między innymi, z odmiennych parametrów transferu tlenu w pracujących pod ciśnieniem atmosferycznym, szklanych, autoklawowalnych zbiornikach fermentorów stołowych a wyposażonymi w regulację ciśnienia zbiornikami instalacji pilotowych i produkcyjnych. Lukę tę, wypełnia model Jupiter Pressure Control, prawdopodobnie jedyny na rynku fermentor, wyposażony w szklany zbiornik, w którego wnętrzu można utrzymywać w kontrolowany sposób ciśnienie o wartości do 1.6 bara. Aparat jest dostępny w dwóch wersjach, ze zbiornikami o pojemności całkowitej 2,0 i 4,0 litra.
Istotną cechą modelu JUPITER jest zdolność tworzenia systemu, umożliwiającego prowadzenie różnych hodowli w maksymalnie 24 zbiornikach o różnych lub takich samych pojemnościach. Parametry hodowli są prezentowane na 23–calowym, dotykowym monitorze kontrolera, możliwy jest też dostęp poprzez Internet przy użyciu zdalnego komputera, tabletu czy smartfona.
Zainstalowane w kontrolerze oprogramowanie Leonardo 3.0 charakteryzuje się zaawansowanymi możliwościami regulacji, kontroli i archiwizacji parametrów procesu, przy zachowaniu niezbędnej łatwości obsługi.
Nowoczesnemu software’owi towarzyszą doskonałe rozwiązania konstrukcyjne. Standardowo należą do nich m.in.:
LEONARDO 3.0 - intuicyjne oprogramowanie kontrolno-analityczne
Dzięki przejrzystemu, graficznemu interfejsowi użytkownika oprogramowanie pozwala w intuicyjny sposób kontrolować parametry procesu, planować jego przebieg oraz analizować i optymalizować warunki hodowli. Dane są rejestrowane w formacie zgodnym z MS Excel, a do ich obróbki można również użyć dostarczanego wraz aparatem oprogramowania, zainstalowanego na dowolnej liczbie komputerów.
Program umożliwia:
Opcjonalny moduł Solaris Logic Parser, umożliwia stworzenie od podstaw modelu pracy fermentora niezależnie od algorytmów wbudowanych w oprogramowanie Leonardo. Nowatorski interfejs graficzny niezwykle ułatwia określenie relacji pomiędzy zmiennymi procesu hodowlanego, a stworzony model może zostać zapisany w pamięci kontrolera do ponownego wykorzystania.